Trabzonspor Kulübü Yakın Tarihi

Ülkemizde genel olarak futbol alanına yönelik etkinlikleri bulunan diğer bir kulüp ise Trabzonspor olmaktadır. Spor kulübü olarak ülkemizde kurulumu 2 Ağustos 1967 yılında gerçekleşmiştir. Öncü branşının ise futbol olduğu görülüyor. Futbol ligleri içerisinde profesyonel olarak baş gösteren Trabzonspor şampiyon da olmuştur. Ülkemizde bu lige yönelik 5 takımın şampiyonluğu bulunuyor. Bunlar arasında yer alan Trabzonspor ilk şampiyon olan Anadolu kulübü olarak anılmaktadır. Kulübün yeni sezonda da başkanlığı Muharram Usta yapıyor. Basketbol için de Abiş Hopikoğlu başkanlığında çalışmaları devam etmektedir. Birinci lig düzeyinde ilk olarak futbol branşına yönelmiştir. Hem kadınlar hem erkekler alanında başarıları bulunmaktadır. Arkasından da basketbol ile hentbol spor dalları geliyor. Bu branşların yanı sıra yüzme adına da amatör olarak çalışmaları bulunutor. Judo ile atıcılık alanlarıyla da ilgilenmiştir. Son olarak atletizm çalışmaları olsa da 2008’e kadar ele almıştır. Devamında ise bu branştan herhangi bir çalışmaya ev sahipliği yapmamaktadır. Kulüp içerisinde toplam olarak 7 şampiyonluk bulunuyor. Erkeklerden 6 kadınlardan ise 1 kere futbol alanına yönelik şampiyonlukları yer almaktadır. İstanbul dışından da şampiyon olan ülkemizde ki ilk takım olma özelliğine sahiptir. Futbol alanında armasında yıldız bulunduran takımlar arasında da yer alıyor. Basketbol adına ikinci lige geçmiş devamında da Türkiye Basketbol Ligi içerisinde aktif olmuştur. 2014 – 15 yılı içerisinde de basketboldan finale yükselmiştir. EuroChallenge üzerinden ilk başarısı bu olmuştur. 2010 yılında baş gösteren diğer bir branşı ise hentbol olmaktadır. Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi alanından etkinliği bulunuyor.

Trabzonspor Kulübü Kuruluşu

Orhan Şeref Apak başkanlığında yürütülen Türkiye Futbol Federasyonu 1962 – 1963 dönemi içerisinde bir takım kararlar almıştır. Bu kararlar çerçevesinde futbolun daha ileri düzeyde olması planlanmıştır. Bunun için de Ulusal Lig kurma çalışmalarını başlatmıştır. Bu çalışmalar çerçvesinde de il takımlarının desteklenmesi söz konusudur. Takımların bir araya gelerek il adına mücadele vermesi isteniyordu. Bu dönemde de Trabzon ili içerisinde İdmanocağı ve İdmangücü takımların anlaşmazlık içerisindeydi. Bu takımların bir araya gelmeme isteğinden dolayı çalışmaların adli olarak devam etmesi sağlanmıştır. İdmangücü’nin 21 Haziran 1966 yılında katılımı ile kulüp çalışmaları hız kazanmıştır. Aralarından Karadenizgücü ile Martıspor’da bulunuyordu. Kırmızı ile beyaz renklerinin bu dönemde takım adına sunulması söz konusudur. İlk olarak Ali Osman Ulusoy tarafından kurulan takım Trabzonspor 1966 adına sahipti. Bu ismi ile İkinci Lig Beyaz Grup içerisine de giriş yapmıştır. Genel kurul çalışmaları sonucunda da tekrar lige girmesi için adının Trabzonspor olmasına karar verildi. Bu değişimin sebeplerinden birisi de İdmanocağı’nın açmış olduğu davadır. Ulusal Liglere İdmangücü’nün ve İdmanocağı’nın alınmayacağı yönünde bir karar çıkartılınca takımlar birleşmeye yöneldi. Tüm görüşmeler sonucunda da 2 Ağustos 1967 tarihinde kulübün kurulmasına kadar verildi. Resmen kurulumu olduktan sonra da İkinci Lig içerisine girmesi sağlanmıştır.

Trabzonspor İlk Teknik Direktörü

İlk olarak etkinlik gösterdiği branş futbol olmaktadır. Bu sebepten dolayı takımın teknik direktöre ihtiyacı bulunmaktaydı. Bu ihtiyacın ise Hayri Gür ile yerine getirilmesi söz konusudur. Hayri Gür Limni’de doğmuştur. Doğum tarihi ise 1912 olarak kayıtlarda yer alıyor. Aynı zamanda Limni’de belediye başkanı olmuştur. Eğitimini beden eğitimi üzerine yapmış ve Gazi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Trabzon ili içerisine atanmadan önce de Mustafa Kemal Atatürk tarafından ödüle layık görülmüştür. Ödülün verilme sebebi ise askeri tatbikat sonucunda başarı göstermesidir. Trabzonspor içerisinde de top koşturan Hayri Gür, sonrasında teknik direktör ve antrenörlük yaparak takıma katkı da bulunmuştur. 2010 yılına kadar yaşayan Hayri Gür 98 yaşına kadar da divan kurulunda üye olarak muhafaza edilmiştir. Trabzon Pelitli içerisinde yer alan spor salonu ile basketbol çalışmalarının olduğu bölgelere de adı verilmiştir. Hüseyin Avni Aker Stadı adına da isim çalışmalarına yer vermiştir. İlk beden eğitimi öğretmeni olan Avni Aker stadın adına layık görülmüştür. İlk teknik direktörü Hayri Gür olan Trabzonspor’un başkanı ise Ali Osman Ulusoy olmaktadır. Başkanlık görevinin Rıfat Dedeoğlu ile yerine getirmiş olduğunu göreceksiniz.

Kulübün Başkanlık Listesi

2 Ağustos 1967 yılında kurulan Trabzonspor ilk olarak Ali Osman Ulusoy tarafından yönetilmiştir. 1968 yılına kadar görevde kalmış yanında da Rıfat Dedeoğlu ile çalışma göstermiştir. Rifat Dedeoğlu ise 1969 senesine kadar görevi üstlenmiştir. Sonrasında tek başına tekrar başkan olan Ali Osman Ulusoy kulüp adına çalışmalara başlamıştır. Arkasından 1970- 1971 sezonların Rıfat Dedeoğlu ismine tekrar rastlanmaktadır. 1971 yılında ise Bekir Suat Oyman göreve getirilmiştir. Trabzon ili içerisinde adına cadde ve parkında bulunduğu biliniyor. Sonrasında da göreve Salih Erdem getirilmiştir. 1972 ile 1975 yılları içerisinde de Salih Erdem başkanlığında kulüp çalışmaları devam etmiştir. Şamil Ekinci ise 1975 ile 1980 yılları arasında başkanlık seçimlerini kazanmış ve kulüp adına çalışmalar yapmıştır. Celal Ataman 1980 ile 1981 yıllarında göreve getirilmiş bir diğer başkanı olmaktadır. Mustafa Günaydın ise 1981 ile 1982 yılları arasında görevi yerine getirmiş bir diğer başkandır. 1982 yılında göreve getirilen Mehmet Ali Yılmaz ise 1988’e kadar başkan olmuştur. Sonrasında ise 1988 ile 1989 yıllarında Mazhar Afacan göreve alınmıştır. Mehmet Ali Yılmaz’ın 1989 ile 1992 yıllarında da başkanlık görevleri bulunuyor. Sadri Şener ise 1992 ile 1994 yılları arasında görevde kalmış önemli başkanlardan birisidir. 1994 ile 1997 yıllarında da Faruk Özak ismini görüyoruz. Önceden 2 kere başkan olan Mehmet Ali Yılmaz 1997 ile 2000 yılları arasında tekrar görev adına seçimlerde başarılı olmuştur. Arkasından da 2000 ile 2003 yıllarından Özhan Sümer görev adına seçilmiştir. Yakın tarihte ki başkanlarına bakacak olursak;

  • Atay Aktuğ; Mimarlık bölümünden mezun olan Atay Aktuğ, hem siyasetçi hem de Türk sporcusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Trabzonspor adına forma giyen Aktuğ, ilk olarak basın sözcüsü olmuştur. Sonrasında ise Trabzon Belediye Başkanı olarak siyasi kariyerine adım attı. 2003 yılı içerisinde de başkan olarak seçimlerden çıkmıştır. 2006 senesine kadar da kulüb adına çalışmalarını sunmuştur.
  • Nuri Albayrak; İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Meclis Üyeliği’nde görevlerinin bulunduğunu göreceksiniz. Arkasından da İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü adına başkanlık görevini yürütmüştür. Sonrasında da İstanbul Ticaret Odası Meclis üyesi olmuş ve siyasi kariyeri devam etmiştir. Trabzonspor Kulübü içinde 18 Aralık 2005 yılında seçimlere katılmıştır. Sonucunda da başkan olarak görevi Atay Aktuğ’dan devr almıştır.
  • Sadri Şener; 21 Ağustos 1951 tarihinde doğan ve aslen Trabzonlu olan Sadri Şener, önceden de başkan olarak seçilmiştir. İnşaat mühendisi ve spor yöneticisi olarak görevleri bulunmuştur. 1992 ile 1994 yılları içerisinde ilk kez takım başkanlığı adına çalışmaları yer alıyor. Sonrasında da 2008 yılında yapılan seçimler ile başa geçmiştir. 2013 yılına kadar da görevinde kaldığını görüyoruz, Başkanlığı sırasında çeşitli kupaların elde edilmesi ve şampiyonluğun yaşanması da söz konusudur.
  • İbrahim Hacıosmanoğlu; İş adamı ve spor yönetici olarak ismini duyuruan Hacıosmanoğlu, 21 şubat 1966 yılında Trabzon’da doğmuştur. İlk olarak ticari anlamda işleri bulunmaktaydı. Sonrasında ise Trabzonspor başkan yardımcılığı adına çalışmaları bulunmuştur. Birkaç seçime katılmasına rağmen başkan olarak ilerleyemedi. Nitekim 26 Mayıs 2013 yılı içerisinde yapılan seçimlerden sonra 15. başkan olarak görevi üstlendi.
  • Muharrem Usta; İş adamı, doktor ve spor yönecisi olarak bilinen Muharrem Usta 16. başkan olmaktadır. 6 Aralık 2015 yılında yapılan seçimlerden sonra başkan olmuş ve görevini halen yerine getirmektedir.

Trabzonspor Efsaneleri

Fırtına tabirine sahip olan Ali Kemal Denizci, Trabzonspor’un ilk efsaneleri arasında yer alıyor. Takım içerisinde Milli Takıma giriş yapan ilk futbolcu da Ali Kemal Denizci olmaktadır. Arkasından Şenol Güneş geliyor. İlk olarak kaleci kimliği ile tanımış olduğumuz Şenol Güneş efsaneler arasında yerini almıştır. Dozer Cemil olarak bilinen Cemil Usta da unutulmaz futbolcular arasındadır. Liverpool maçında atmış olduğu penaltı ile adından söz ettirmeye başlamıştır. Ahmet Suat Yazıcı da ise ‘Brezilyalı’ lakabına sahiptir. Teknik konularda oyunculara yön veren önemli isimler arasında yerini almıştır. Özkan Sümer’de pek çok kimliği ile takıma faydası olan diğer isimler arasındadır. ilk olarak defans oyuncu olmuş ve takım adına mücadele etmiştir. Sonrasında ise teknik direktör olarak takıma yön veren isimler arasına giriş yapmıştır. Şamil Ekinci ise kulübün onursal başkanı olarak efsaneleşmiştir. Başkanlık yaptığı zamanda takımın 4 kez şampiyon olmasını sağlamıştır. Turgay Semercioğlu ise sağbeklerde yer alan önemli futbolcular arasındadır. Milli takım içerisinde de 35 kere top koşturmuş önemli isimlerdendir. Necmi Perekli ilk gol kralı olarak biliniyor. 1976 ile 1977 sezonları içerisinde toplam olarak 18 gole imza atmış ve adından söz ettirmiştir. Serdar Bali ise 4 Lig şampiyonluğu içerisinde rol oynayan oyuncular arasındadır. Necati Özçağlayan 13 sezon boyunca futbolcu olarak görevini yapmıştır. Sadece Trabzonspor adına mücadele veren efsanelerden birisidir. Hami Mandıralı ve Fatih Tekke’de takım adına unutulmaz futbolcular arasında yerini almıştır.

Trabzonspor Anıtları

Kulübün tarihi konularda da çalışmalarının olduğunu göreceksiniz. Kulübün tarihi adına 3 tane anıta ev sahipliği yapmaktadır. Trabzonspor anıtı 26 Kasım 2008 yılında ele alınmıştır. Avni Aker Satadı’na yakın olan bu anıt belediye başkanı Volkan Canalioğlu tarafından açılmıştır. Trabzonspor parkı ise 2 Ağustos 2010 tarihinde yapılandırılmıştır. İçerisinde kulübe yönelik anıtta bulundurmaktadır. Bu iki anıtın kent içinde olduğunu görüyoruz. Sürmene ilçesinde de bir adet anıtı bulunutor. Bu anıtın da 12 Mayıs 2010 tarihinde halka sunulması söz konusudur.

Kulübün Stadyumu ve Tesisleri

Hüseyin Avni Aker Stadyumu ile takımın mücadelelerin izlenmesi mümkündür. İnşasına 1951 yılında başlanılan bu stad 2.400 kişiye ev sahipliği yapıyordu. 1981 yılı içerisinde de stad adına çalışmaların hızlanması sağlanmıştır. 1994’de ise stadın üstünün kapatılması söz konusudur. Aynı zamanda ışıklandırma adına da çalışmalara yer verilmiştir. 2008 yılında kapasite sayısı 1.200 kişi arttırılmıştır. Sonrasında da 2010 yılında kapasite çalışmaları yapılmıştır. 2008 yılında maraton tribünü adına çalışamalr yapılmış ve üstünün açık kalmasına karar verilmiştir. UEFA kriterlerine de uygun olan bu stad, ilk beden eğitimi öğretmeni olan Hüseyin Avni Aker’in ismini almıştır. Stadının yanı sıra Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri bulunuyor. Bunun yanı sıra Kadir Özcan Gençlik Geliştirme Merkezi de futbol adına çalışmalar sunuyor. 19 Mayıs Spor Salonu ise özellikle hentbol branşı adına çalışmaların ele alındığı merkezlerden birisi olma özelliğine sahiptir. Hayri Gür Spor Salo içerisinde de daha çok basketbol adına çalışmalara yer veriliyor.

Kulübün Renk Çalışmaları

İlk sorunlarından birisi de kulübün renkleri olmuştur. Öncelikli olarak İdmanocağı ve İdmangücü takımlarının kararıyla bir takım değişimler yapılmıştır. İlk renklerinin kırmızı ile beyaz olmasına karar verilmiştir. Sonrasında da bu karar değişime uğramıştır. Bunun sebebi ise her iki takımından kulüp adına çalışma göstermemesidir. Hamsiden yola çıkarak borda ve mavi renklerine yönelmişlerdir. İlk olarak alternatif rengi turuncu olsa da sonrasında gri rengini tercih ettiklerini göreceksiniz. Günümüzde de takımın kullanmış olduğu renkler koyu borda ile açık mavi şeklinde karşınıza çıkacaktır.