Trabzonspor Kulübü Yakın Tarihi

Ülkemizde genel olarak futbol alanına yönelik etkinlikleri bulunan diğer bir kulüp ise Trabzonspor olmaktadır. Spor kulübü olarak ülkemizde kurulumu 2 Ağustos 1967 yılında gerçekleşmiştir. Öncü branşının ise futbol olduğu görülüyor. Futbol ligleri içerisinde profesyonel olarak baş gösteren Trabzonspor şampiyon da olmuştur. Ülkemizde bu lige yönelik 5 takımın şampiyonluğu bulunuyor. Bunlar arasında yer alan Trabzonspor ilk şampiyon olan Anadolu kulübü olarak anılmaktadır. Kulübün yeni sezonda da başkanlığı Muharram Usta yapıyor. Basketbol için de Abiş Hopikoğlu başkanlığında çalışmaları devam etmektedir. Birinci lig düzeyinde ilk olarak futbol branşına yönelmiştir. Hem kadınlar hem erkekler alanında başarıları bulunmaktadır. Arkasından da basketbol ile hentbol spor dalları geliyor. Bu branşların yanı sıra yüzme adına da amatör olarak çalışmaları bulunutor. Judo ile atıcılık alanlarıyla da ilgilenmiştir. Son olarak atletizm çalışmaları olsa da 2008’e kadar ele almıştır. Devamında ise bu branştan herhangi bir çalışmaya ev sahipliği yapmamaktadır. Kulüp içerisinde toplam olarak 7 şampiyonluk bulunuyor. Erkeklerden 6 kadınlardan ise 1 kere futbol alanına yönelik şampiyonlukları yer almaktadır. İstanbul dışından da şampiyon olan ülkemizde ki ilk takım olma özelliğine sahiptir. Futbol alanında armasında yıldız bulunduran takımlar arasında da yer alıyor. Basketbol adına ikinci lige geçmiş devamında da Türkiye Basketbol Ligi içerisinde aktif olmuştur. 2014 – 15 yılı içerisinde de basketboldan finale yükselmiştir. EuroChallenge üzerinden ilk başarısı bu olmuştur. 2010 yılında baş gösteren diğer bir branşı ise hentbol olmaktadır. Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi alanından etkinliği bulunuyor.

Trabzonspor Kulübü Kuruluşu

Orhan Şeref Apak başkanlığında yürütülen Türkiye Futbol Federasyonu 1962 – 1963 dönemi içerisinde bir takım kararlar almıştır. Bu kararlar çerçevesinde futbolun daha ileri düzeyde olması planlanmıştır. Bunun için de Ulusal Lig kurma çalışmalarını başlatmıştır. Bu çalışmalar çerçvesinde de il takımlarının desteklenmesi söz konusudur. Takımların bir araya gelerek il adına mücadele vermesi isteniyordu. Bu dönemde de Trabzon ili içerisinde İdmanocağı ve İdmangücü takımların anlaşmazlık içerisindeydi. Bu takımların bir araya gelmeme isteğinden dolayı çalışmaların adli olarak devam etmesi sağlanmıştır. İdmangücü’nin 21 Haziran 1966 yılında katılımı ile kulüp çalışmaları hız kazanmıştır. Aralarından Karadenizgücü ile Martıspor’da bulunuyordu. Kırmızı ile beyaz renklerinin bu dönemde takım adına sunulması söz konusudur. İlk olarak Ali Osman Ulusoy tarafından kurulan takım Trabzonspor 1966 adına sahipti. Bu ismi ile İkinci Lig Beyaz Grup içerisine de giriş yapmıştır. Genel kurul çalışmaları sonucunda da tekrar lige girmesi için adının Trabzonspor olmasına karar verildi. Bu değişimin sebeplerinden birisi de İdmanocağı’nın açmış olduğu davadır. Ulusal Liglere İdmangücü’nün ve İdmanocağı’nın alınmayacağı yönünde bir karar çıkartılınca takımlar birleşmeye yöneldi. Tüm görüşmeler sonucunda da 2 Ağustos 1967 tarihinde kulübün kurulmasına kadar verildi. Resmen kurulumu olduktan sonra da İkinci Lig içerisine girmesi sağlanmıştır.

Trabzonspor İlk Teknik Direktörü

İlk olarak etkinlik gösterdiği branş futbol olmaktadır. Bu sebepten dolayı takımın teknik direktöre ihtiyacı bulunmaktaydı. Bu ihtiyacın ise Hayri Gür ile yerine getirilmesi söz konusudur. Hayri Gür Limni’de doğmuştur. Doğum tarihi ise 1912 olarak kayıtlarda yer alıyor. Aynı zamanda Limni’de belediye başkanı olmuştur. Eğitimini beden eğitimi üzerine yapmış ve Gazi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Trabzon ili içerisine atanmadan önce de Mustafa Kemal Atatürk tarafından ödüle layık görülmüştür. Ödülün verilme sebebi ise askeri tatbikat sonucunda başarı göstermesidir. Trabzonspor içerisinde de top koşturan Hayri Gür, sonrasında teknik direktör ve antrenörlük yaparak takıma katkı da bulunmuştur. 2010 yılına kadar yaşayan Hayri Gür 98 yaşına kadar da divan kurulunda üye olarak muhafaza edilmiştir. Trabzon Pelitli içerisinde yer alan spor salonu ile basketbol çalışmalarının olduğu bölgelere de adı verilmiştir. Hüseyin Avni Aker Stadı adına da isim çalışmalarına yer vermiştir. İlk beden eğitimi öğretmeni olan Avni Aker stadın adına layık görülmüştür. İlk teknik direktörü Hayri Gür olan Trabzonspor’un başkanı ise Ali Osman Ulusoy olmaktadır. Başkanlık görevinin Rıfat Dedeoğlu ile yerine getirmiş olduğunu göreceksiniz.

Kulübün Başkanlık Listesi

2 Ağustos 1967 yılında kurulan Trabzonspor ilk olarak Ali Osman Ulusoy tarafından yönetilmiştir. 1968 yılına kadar görevde kalmış yanında da Rıfat Dedeoğlu ile çalışma göstermiştir. Rifat Dedeoğlu ise 1969 senesine kadar görevi üstlenmiştir. Sonrasında tek başına tekrar başkan olan Ali Osman Ulusoy kulüp adına çalışmalara başlamıştır. Arkasından 1970- 1971 sezonların Rıfat Dedeoğlu ismine tekrar rastlanmaktadır. 1971 yılında ise Bekir Suat Oyman göreve getirilmiştir. Trabzon ili içerisinde adına cadde ve parkında bulunduğu biliniyor. Sonrasında da göreve Salih Erdem getirilmiştir. 1972 ile 1975 yılları içerisinde de Salih Erdem başkanlığında kulüp çalışmaları devam etmiştir. Şamil Ekinci ise 1975 ile 1980 yılları arasında başkanlık seçimlerini kazanmış ve kulüp adına çalışmalar yapmıştır. Celal Ataman 1980 ile 1981 yıllarında göreve getirilmiş bir diğer başkanı olmaktadır. Mustafa Günaydın ise 1981 ile 1982 yılları arasında görevi yerine getirmiş bir diğer başkandır. 1982 yılında göreve getirilen Mehmet Ali Yılmaz ise 1988’e kadar başkan olmuştur. Sonrasında ise 1988 ile 1989 yıllarında Mazhar Afacan göreve alınmıştır. Mehmet Ali Yılmaz’ın 1989 ile 1992 yıllarında da başkanlık görevleri bulunuyor. Sadri Şener ise 1992 ile 1994 yılları arasında görevde kalmış önemli başkanlardan birisidir. 1994 ile 1997 yıllarında da Faruk Özak ismini görüyoruz. Önceden 2 kere başkan olan Mehmet Ali Yılmaz 1997 ile 2000 yılları arasında tekrar görev adına seçimlerde başarılı olmuştur. Arkasından da 2000 ile 2003 yıllarından Özhan Sümer görev adına seçilmiştir. Yakın tarihte ki başkanlarına bakacak olursak;

 • Atay Aktuğ; Mimarlık bölümünden mezun olan Atay Aktuğ, hem siyasetçi hem de Türk sporcusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Trabzonspor adına forma giyen Aktuğ, ilk olarak basın sözcüsü olmuştur. Sonrasında ise Trabzon Belediye Başkanı olarak siyasi kariyerine adım attı. 2003 yılı içerisinde de başkan olarak seçimlerden çıkmıştır. 2006 senesine kadar da kulüb adına çalışmalarını sunmuştur.
 • Nuri Albayrak; İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Meclis Üyeliği’nde görevlerinin bulunduğunu göreceksiniz. Arkasından da İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü adına başkanlık görevini yürütmüştür. Sonrasında da İstanbul Ticaret Odası Meclis üyesi olmuş ve siyasi kariyeri devam etmiştir. Trabzonspor Kulübü içinde 18 Aralık 2005 yılında seçimlere katılmıştır. Sonucunda da başkan olarak görevi Atay Aktuğ’dan devr almıştır.
 • Sadri Şener; 21 Ağustos 1951 tarihinde doğan ve aslen Trabzonlu olan Sadri Şener, önceden de başkan olarak seçilmiştir. İnşaat mühendisi ve spor yöneticisi olarak görevleri bulunmuştur. 1992 ile 1994 yılları içerisinde ilk kez takım başkanlığı adına çalışmaları yer alıyor. Sonrasında da 2008 yılında yapılan seçimler ile başa geçmiştir. 2013 yılına kadar da görevinde kaldığını görüyoruz, Başkanlığı sırasında çeşitli kupaların elde edilmesi ve şampiyonluğun yaşanması da söz konusudur.
 • İbrahim Hacıosmanoğlu; İş adamı ve spor yönetici olarak ismini duyuruan Hacıosmanoğlu, 21 şubat 1966 yılında Trabzon’da doğmuştur. İlk olarak ticari anlamda işleri bulunmaktaydı. Sonrasında ise Trabzonspor başkan yardımcılığı adına çalışmaları bulunmuştur. Birkaç seçime katılmasına rağmen başkan olarak ilerleyemedi. Nitekim 26 Mayıs 2013 yılı içerisinde yapılan seçimlerden sonra 15. başkan olarak görevi üstlendi.
 • Muharrem Usta; İş adamı, doktor ve spor yönecisi olarak bilinen Muharrem Usta 16. başkan olmaktadır. 6 Aralık 2015 yılında yapılan seçimlerden sonra başkan olmuş ve görevini halen yerine getirmektedir.

Trabzonspor Efsaneleri

Fırtına tabirine sahip olan Ali Kemal Denizci, Trabzonspor’un ilk efsaneleri arasında yer alıyor. Takım içerisinde Milli Takıma giriş yapan ilk futbolcu da Ali Kemal Denizci olmaktadır. Arkasından Şenol Güneş geliyor. İlk olarak kaleci kimliği ile tanımış olduğumuz Şenol Güneş efsaneler arasında yerini almıştır. Dozer Cemil olarak bilinen Cemil Usta da unutulmaz futbolcular arasındadır. Liverpool maçında atmış olduğu penaltı ile adından söz ettirmeye başlamıştır. Ahmet Suat Yazıcı da ise ‘Brezilyalı’ lakabına sahiptir. Teknik konularda oyunculara yön veren önemli isimler arasında yerini almıştır. Özkan Sümer’de pek çok kimliği ile takıma faydası olan diğer isimler arasındadır. ilk olarak defans oyuncu olmuş ve takım adına mücadele etmiştir. Sonrasında ise teknik direktör olarak takıma yön veren isimler arasına giriş yapmıştır. Şamil Ekinci ise kulübün onursal başkanı olarak efsaneleşmiştir. Başkanlık yaptığı zamanda takımın 4 kez şampiyon olmasını sağlamıştır. Turgay Semercioğlu ise sağbeklerde yer alan önemli futbolcular arasındadır. Milli takım içerisinde de 35 kere top koşturmuş önemli isimlerdendir. Necmi Perekli ilk gol kralı olarak biliniyor. 1976 ile 1977 sezonları içerisinde toplam olarak 18 gole imza atmış ve adından söz ettirmiştir. Serdar Bali ise 4 Lig şampiyonluğu içerisinde rol oynayan oyuncular arasındadır. Necati Özçağlayan 13 sezon boyunca futbolcu olarak görevini yapmıştır. Sadece Trabzonspor adına mücadele veren efsanelerden birisidir. Hami Mandıralı ve Fatih Tekke’de takım adına unutulmaz futbolcular arasında yerini almıştır.

Trabzonspor Anıtları

Kulübün tarihi konularda da çalışmalarının olduğunu göreceksiniz. Kulübün tarihi adına 3 tane anıta ev sahipliği yapmaktadır. Trabzonspor anıtı 26 Kasım 2008 yılında ele alınmıştır. Avni Aker Satadı’na yakın olan bu anıt belediye başkanı Volkan Canalioğlu tarafından açılmıştır. Trabzonspor parkı ise 2 Ağustos 2010 tarihinde yapılandırılmıştır. İçerisinde kulübe yönelik anıtta bulundurmaktadır. Bu iki anıtın kent içinde olduğunu görüyoruz. Sürmene ilçesinde de bir adet anıtı bulunutor. Bu anıtın da 12 Mayıs 2010 tarihinde halka sunulması söz konusudur.

Kulübün Stadyumu ve Tesisleri

Hüseyin Avni Aker Stadyumu ile takımın mücadelelerin izlenmesi mümkündür. İnşasına 1951 yılında başlanılan bu stad 2.400 kişiye ev sahipliği yapıyordu. 1981 yılı içerisinde de stad adına çalışmaların hızlanması sağlanmıştır. 1994’de ise stadın üstünün kapatılması söz konusudur. Aynı zamanda ışıklandırma adına da çalışmalara yer verilmiştir. 2008 yılında kapasite sayısı 1.200 kişi arttırılmıştır. Sonrasında da 2010 yılında kapasite çalışmaları yapılmıştır. 2008 yılında maraton tribünü adına çalışamalr yapılmış ve üstünün açık kalmasına karar verilmiştir. UEFA kriterlerine de uygun olan bu stad, ilk beden eğitimi öğretmeni olan Hüseyin Avni Aker’in ismini almıştır. Stadının yanı sıra Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri bulunuyor. Bunun yanı sıra Kadir Özcan Gençlik Geliştirme Merkezi de futbol adına çalışmalar sunuyor. 19 Mayıs Spor Salonu ise özellikle hentbol branşı adına çalışmaların ele alındığı merkezlerden birisi olma özelliğine sahiptir. Hayri Gür Spor Salo içerisinde de daha çok basketbol adına çalışmalara yer veriliyor.

Kulübün Renk Çalışmaları

İlk sorunlarından birisi de kulübün renkleri olmuştur. Öncelikli olarak İdmanocağı ve İdmangücü takımlarının kararıyla bir takım değişimler yapılmıştır. İlk renklerinin kırmızı ile beyaz olmasına karar verilmiştir. Sonrasında da bu karar değişime uğramıştır. Bunun sebebi ise her iki takımından kulüp adına çalışma göstermemesidir. Hamsiden yola çıkarak borda ve mavi renklerine yönelmişlerdir. İlk olarak alternatif rengi turuncu olsa da sonrasında gri rengini tercih ettiklerini göreceksiniz. Günümüzde de takımın kullanmış olduğu renkler koyu borda ile açık mavi şeklinde karşınıza çıkacaktır.

Bahisle İlgilenenler İçin Güzel Bir Site

Bahis konusu ile alakalı ol kişilerin veya sadece futbol ile yakından ilgilenmek isteyen kişilerin ziyaret etmesi gereken olmazsa olmaz faktör sağlıklı veri toplanacak bir sitedir. Squawka futbol konusunda olabildiğince fazla bilgiyi kapsamında bulunduran bir online veri platformudur. Farklı ülkelerde bulunan liglerin farklı ülkelerden gelen futbol haberlerini tek tık ile incelemek isteyen kişilerin ilk bakması gereken alanlardan biri Squawka platformudur. Canlı skor sistemleri kapsamında veri alınmak istenen platformların dikkatli bir biçimde seçilmesi gerekmektedir. Bu hem bahis oynayan kişiler için hem de sadece müsabakaları takip etmek için bu siteyi kullanmak çok verimli bir işlem ile sonuçlanacaktır. Bir yandan müsabaka sonuçlarına erişebilir diğer yandan da önemli futbolcular hakkında haberlerden tek tık ile haberdar olabilirsiniz. Son dönemlerde liglerin de yeniden başlaması ile en popüler haber türlerinden bir tanesinin transfer haberleri olduğunu belirtmek gerekmedir. Transfer haberleri de dahil olmak üzere futbol denildiği zaman akla gelecek olan bütün başlıkları Squawka sitesinde bulabilirsiniz.

Site Tasarımı

Kullanıcıların her yaştan olma ihtimali göz önünde bulundurulduğu zaman site tasarımının ne denli önemli olduğu bir kere daha gün yüzüne çıkmaktadır. Squawka sitesinin kullanıcıları siteye wifi bağlantısı ile kablolu internet bağlantısı ile ya da son zamanlarda en çok kullanılan seçeneklerden biri olan mobile veri bağlantısı ile de erişim sağlayabilirler. Bu durumda karşılaşılan tasarımın şıklık ve pratikliği iç içe geçirdiğini görmek mümkün kılınmaktadır. Squawka sitesinde kişiler akıllarından geçen bütün imkanları kısa sürede ellerinin altında bulabilirler. Özellikle internet sitesi kullanmaya aşina olan kişilerin Squawka sitesine erişim sağlarken hiç zorluk çekmeyeceğini de belirtmek gerekmektedir. Tasarımın ne denli kolay olduğunu sosyal medya araçlarında eski kullanıcıların da belirttiği bilinmektedir. Özellikle orta yaşlı kişilerin daha futbol konusundaki bilgileri bu site ile aldıkları değinilen noktalar arasında bulunmaktadır. Site kullanıcılarının daha hızlı işlem gerçekleştirmeleri için ortaya koyulmuş olan noktalardan bir tanesi de linklerdir. Farklı platformlara bağlanmak için gerekli olan linklerin en sağlıklı ve güvenlileri siteye yerleştirilmiştir.

Sitede Neler Var

Kullanıcı olmak isteyen kişilerin ya da yeni ir arayışın içerisine girmiş ve futbol konusunda kaynak yetersizliği çeken kişilerin ilk sordukları soru sitede neler var olmaktadır. Sitede bir futbol severin merak edebileceği bütün unsurlar net bir biçimde bulunmaktadır. Takımların genel durumları, teknik direktörlerin futbolcular ile ilişkileri ve bunun gibi nice kritik başlık sitede yer almaktadır. Bunu daha düzeni bir liste içerisinde belirtmek gerekirse karşımıza şu şekilde bir durum çıkmaktadır;

 • Haberler
 • Müsabakaların canlı skorları
 • Fikstür
 • Lig durumları
 • Takım detayları
 • Sanal futbol
 • Analiz
 • Kült köşesi
 • Maç günleri
 • Statlar hakkında genel bilgiler
 • Takımların karşılaştırmalı analizleri
 • Liglerin karılaştırmalı analizleri

Bu hizmetlerden ve çok daha fazlasından yararlanmak için tam manası ile ücretsiz olan Squawka sitesine erimeniz gerekmektedir. Yakınlarınızda bulunan ve futbol ile ilgilenen diğer kişilere de bu siteden söz ederek onların fikirlerini alabilirsiz. Yabancı kişilerin örnek bir müsabaka üzerinde nasıl düşündüğünü görmek istiyorsanız bunun için sosyal medya sayfalarına tıklamanız gerekmektedir.

Geçerli Ligler

Sitede kullanıcılar için erişime açık olan liglerden bahsetmek gerekirse şu şekilde bir liste karşımıza çıkmaktadır;

 • Avustralya A Ligi
 • Brezilya Serie A
 • Şampiyonlar Ligi
 • İngiltere Premiere Lig
 • UEFA Avrupa Ligi
 • Türkiye Süper Ligi
 • İspanya La Liga
 • Avrupa Şampiyonası Finalleri

Yukarıda sıralanmış olan lig seçeneklerinin özel düzenlemeler vasıtası ile listeye eklemeler ya da çıkartmalar yapma imkanınız bulunmaktadır. Ligler arasında seçim yapmak isteyen kişilerin bu işlemi çok kısa bir sürede gerçekleştirebilecekleri bir site tasarımı Squawka tarafından benimsenmiştir. Liglerin başında bulunan ülke bayrakları kişilerin futbol konusunda daha da bilgili olmalarına sağlamaktadır. Bu istatistik ve haber sitesi kapsamında sadece futbol üzerine veriler bulunduğunu yeniden belirtmek gerekmektedir.

Sosyal Medya

Oysal medya squawka sitesini diğer platformlardan ayıran en büyük kriterlerden bir tanesidir. Özellikle kişilerin kısa bir süre içerisinde diğer kullanıcılar ile tanışmasının olanaklı kılınması bu sosyal medya kanalları ile alakalıdır. Sosyal medya sitelerinden en çok kullanılanlardan biri olan Twitter futbol yorumlarına bir adım daha aşina olmanızı sağlayacak olan olanaklardan biri şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sitenin hizmet verdiği ve bir profile sahip olduğu sosyal medya araçlarının sayısının fazla olması kullanıcıların kısa bir sürede her alandan siteyi tanımasını sağlamaktadır. Bu noktada belirtmesi gereken bir diğer alan da ulaşımdır. Sitenin sosyal medya kanallarına kişilerin ulaşımının kolay olması için gerekli linkler Squawka kapsamında kullanıcılara sağlanmıştır. Ana sayfanın en üst kısmında bulunan sosyal medya ikonlarına tıklayarak istediğine bağlanabilirsiniz. Örneğin görsele önem veren ve video izlemekten daha çok keyif alan bir kişiyseniz mutlaka Youtube kanalını ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Beşiktaş Spor Klübü Yakın Tarihi

BJK yani Beşiktaş Jimnastik Kulübü. Tarihinde futbol temelli kurulmayan bir kulüptür Beşiktaş spor kulübü. 1902 yıllarında bir grup genç Serencebey Mahallesi’nde Medine Muhafızı olan Osman beyin konağının bahçesinde toplanarak beden hareketleri yapmaktaydılar. 2. Abdülhamit’in adamları tarafından duyulan bu olay sonucu gençler gözaltına alınmış, futbol oynamadıkları ve saray çevresine yakınlıkları nedeniyle serbest bırakılmışlar hatta daha sonrasında teşvik edilmişlerdir. Böylelikle 1093 yılında Bereket Jimnastik kulübü kurulmuştur. 1909 yılında kulübün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirilmiştir. 26 Ocak 1911 tarihinde tescil edilen spor kulübü tarihe ilk tescilli spor kulübü olarak adını yazdırmıştır.

Bu unvan sayesinde armasında Türk bayrağı taşıma hakkına sahip tek Türk futbol takımı özelliğine de sahiptir.

İnönü Stadyumu

19 Mayıs 1947 yılında 2. Cumhurbaşkanı İnönü döneminde açılan stadyumun ilk maçı 1947 tarihinde Beşiktaş ve İsveç arasında oynanmıştır. Bu maçta ilk golü atan isim Beşiktaş’ın efsane başkanı olan Süleyman Seba atmıştır. İstanbul boğazı kıyısında diğer takımların bile beğenisini kazanan eşsiz bir hasaya sahip olan İnönü stadyumu 1947-2013 yılları arasında Beşiktaş’a ev sahipliği yapmıştır. 2004 yılında yenilenen stadın kapasitesi arttırılarak 32,086’ya ulaşmıştır. 2013 yılında yeni stat çalışmalarının start almasıyla efsane stat yıkılmıştır.

Vodafone Arena

İnönü stadyumunun yıkılmasıyla aynı arazide başlayan çalışmalar 2016 yılında sona ermiş ve 10 Nisan 2016 yılında bir çok liderin ve kulüp başkanı ve üye isimlerinin katılımıyla resmen açılmıştır. 43.500 izleyici kapasitesine sahip stadın diğer adı İnönü Spor Kompleksi Vodafone Arena’dır. Açılış sonrası yapılan ilk maç Beşiktaş ve Bursaspor arasında yapılmıştır. Maçta ilk gol Beşiktaşlı futbolcu Marino Gomez’de gelmiş ve maş 3-2 Beşiktaş’ın galibiyetiyle sona ermiştir.

Beşiktaş Spor Kulübünün Başkanları

Beşiktaş’ın hem kurucusu hem de ilk başkanı olan Mehmet Şamil Şhaplı 1957 İstanbul doğumlu Mehmet bey diplomat ve gazetecilik kimliğinin yanı sıra sporcu kimliğiyle de hafızalara yer etmiş bir isimdir.1903-1908

Mehmet beyde sonra sırasıyla başkanlık yapmış isimler şunlardır; 1908-1911 sezonu Şükrü Paşa, 1911-1918 yıllarında Fuat Paşa,1918-1923 yıllarında Fuat Balkan, 1923-24 sezonu Salih bey, 1924-26 Ahmet FetgeriAşeni, Fuat Balkan 1926-28 sezonunda başkanlık yapan isimlerdir. 1957 yılında profesyonel lige kadar olan kısımda listede daha pek çok isim yer almaktadır.

1957’de günümüze kadar gelen başkanlar listemizin başında Enver Kaya gelmektedir. 1959-1960 ve 1970 yılında Nuri Togay, 1960-63 sezonunda; 1964-66 sezonunda; 1967-68 sezonunda olmak üzere 3 kere göreve gelen isimdir Hakkı Yeten, 1963-64 yılında Selahattin Akel,1966-67’de Hasan Salman, 1968-69 yıllarında Talat Asal, 1969-70 sezonunda Rüştü Erkuş, 1970-71 yıllarında Agasi Şen, 1971-72 yılında Himmet Ünlü, 1972-73 yılında Şekip Okçuoğlu,1973-77 yılları ve 1981-84 yılları arasında Mehmet Üstünkaya 2 defa başkanlık görevini üstlenmiştir.  1977-79 ve 1979-80 yıllarında Gazi Akınal başkanlık görevini yerine getirmiştir.

Beşiktaş’ın en sevilen başkanlarından olan Süleyman Seba 1984-2000 yıllarında bu görevi başarıyla yerine getirmiştir. 1924 yılında dünyaya gelen Süleyman Seba, kariyerine futbolculukta devam etmiş başarılı bir futbolcu sonrasında yönetime geçerek aynı başarısını burada devam etmiş başarılı bir liderdir. Beşiktaş’ta 16 yıl başkanlık ettiği süre boyunca Beşiktaş’ın kazanmış olduğu başarılar şunlardır; 5 Süper Lig Kupası, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası, 6 Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası. Bunların dışında şampiyon olamadığı dönemlerde bile oynamış olduğu futbolla göz dolduran Beşiktaş en başarılı takımlar arasında ilk ikiye sürekli girmiştir. Beşiktaş camiası tarafından çok sevilen Süleyman Seba hastalığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede 2014yılında veaftetmiştir. Bu haber tüm Beşiktaş ve spor camiasınız derinden üzmüştür. 2000 yılında Akaretler ve Maçka semtleri arasında uzanan Spor Caddesinin adı vermiş olduğu hizmet, başarıları dolayısıyla başkanlığı bıraktığı dönemde Süleyman Seba caddesi olarak değiştirilmiş.

Süleyman Seba’dan sonra başkanlık koltuğuna Serdar Bilgili geçmiştir. 2000-2004 yılları arasında Beşiktaş için hizmet vermiştir. Yapılan seçimle rekor oy oranına sahip olarak gelen Serdar Bilgili 2003-2004 sezonunda Beşiktaş’ın olumsuz giden tablosundan sorumlu tutulmuştur. Yaşanan bu olumsuz tablo ve taraftarlardan gelen tepkiler sonucu görevinden istifa etmek durumunda kalmıştır.

2004-2012 yılları arasında Beşiktaş’ın başkanlığına Yıldırım Demirören gelmiştir. 2012 tarihinden itibaren getirildiği Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yerine getirmektedir.

Yıldırım Demirören’den sonra 2012 yılında başkanlığa getirilen ve hala görevde olan Fikret Orman’dır. 2013 yılında İnönü stadyumunun yıkıl işlemi Orman’ın başkanlığında başlanmış ve yine onun başkanlığında yeni stadyum açılışı gerçekleşmiştir.

Beşiktaş’ın Efsane Futbolcuları

Beşiktaş denildiği zaman akla şu üçleme gelmektedir Metin-Ali-Feyyaz. Metin Tekin 18 yaşında Beşiktaş’a dahil olan genç oyuncu 341 lig maçında 78 gol atmış önemli bir futbolcudur. Ali Gültekin; 292 lig maçında tam olarak 91 güle imza atmış başarılı bir forvet oyuncusudur. Feyyaz Uçar; Beşiktaş’ta oynadığı 16 sezonda 320 maçta attığı 170 golle oldukça başarılı bir kariyere sahip efsane futbolculardan biridir. Derbilerde attığı gollerle ismini duyuran Feyyaz Uçar Beşiktaş’ta yetişen en büyük golcüler arasında ismini geçirmiştir.

Yabancı oyunculardan ilk akıllara gelen Daniel Amokachi’dir. 1996 yılında Beşiktaşa transfer olan Amokachi sürati ve tekniği ile isim yapmış bir futbolcudur.

Bir diğer efsane yabancı futbolcu Pascal Nouma’dır. Sicilinde en agresif futbolcu olma işlenmiş olmasına rağmen Beşiktaş taraftarı tarafından en çok sevilen futbolcu olma özelliğine sahiptir. Futbol hayatını 2003 yılında Fenerbahçe ile yapılan maçta attığı gol sonrası yaptığı hareketle bütün şimşekleri üstüne çekmiştir. Hakkında çıkan haberler ve tepkilerin artması sonucu Beşiktaş yönetimi anlaşmasını fesh etmiştir. Aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından da cezalandırılmıştır. Agresif tavırları dışında sempatik oluşu taraftarların gönlünde yer almasının en büyük nedenidir. Adına özel olarak slogan yapılmış bir futbolcudur.

Beşiktaş’ın unutulmayan futbolcuları arasında efendiliği ve düzgün kişiliği ile öne çıkan Ertuğrul Sağlam yer almaktadır.

Beşiktaşlı futbolcularını sayarken Sergen Yalçın’dan bahsetmemek tabi ki olmaz. Sergen Yalçın Türkiye’de bir ilke imza atarak dört büyük takımda da forma giyen ilk Türk futbolcu olmuştur. Beşiktaş’ın alt yapısında futbola başlamıştır. Başarılarına gölge düşüren kumar ve at yarışı merakı üzerinde ki ilgiyi zaman zaman azalmıştır. Oldukça uzun ve başarılı biraz da karışık bir futbol hayatı olan Sergen Yalçın günümüzde futbol yorumculuğu yapmaktadır.

İlhan Mansız. Beşiktaşlı efsane futbolcular arasında yer alan isimdir. Günümüze milli buz patencisi olarak spor hayatına devam etmektedir. Beşiktaş’a gelişi olaylı olan bir futbolcudur. İlk olarak Gallatasaray’la anlaşma yapmış olmasına rağmen Beşiktaş’tan gelen teklif daha çok beğenen İlhan Mansız Beşiktaş’la anlaşarak iki kulüp arasında biraz gerginliğe neden olmuştur. Sonra yapılan anlaşma üzerine Galatasaray’daki anlaşması fes edilmiş ve Beşiktaşlı olmuştur.

Nihat Kahveci, Şifo Mehmet lakaplı Mehmet Öztekin Beşiktaş adı geçtiğinde anılması gereken futbolcular arasında yer almaktadırlar. Beşiktaş’ta maçlar boyunca 90 dakika boyunca maçta kalmayı başaran isimdir Nihat Kahveci. Şifo Mehmet ise ailemizden biri olarak ifade edilen, efendiliği ile ün yapmış başarılı futbol kariyeriyle herkese örnek olmuş efsane futbolcudur. 1988 yılında transfer olmuştur Beşiktaş’a ve kariyerine gönül verdiği bu takımda son vermiştir. 387 maçta 130 gol atarak Türkiye Birinci Liginde en çok gol atan orta saha futbolcusu ünvanını kazanmasında vesile olmuştur.

 

Çarşı Grubu

Beşiktaş denildiğinde akla ilk gelen Çarşı Grubu’dur. Sloganları ise “Çarşı her şeye karşı”dır. 1982 yılında kurulmuş olan bu taraftar grubu sıkı bir Beşiktaş takipçisidir. Kapalı tribünde izlenen maçların amigosu ise AlenMarkaryan’dır. Oldukça karışık bir topluluktur Çarşı Grubu. Belli bir kesime belli bir topluluğa ya da meslek grubuna hitap etmez. Her görüşten, her kesimden, her meslekten ve ırktan insanlar bu8lunmaktadır. toplanma amaçları hep Beşiktaş’tır gerisi boştur. Maçlarda açtıkları pankartlar, attıkları sloganlarla ün yapmışlarıdır. Yaş ortalamasının genç olması sloganların mizahi içerikli olmasına ve grubun hazır cevap olasındaki alt neden olarak gösterilebilir. Maçlar esnasında politik söylemleriyle de dikkat çeken grup oldukça renkli içeriği sayesinde genelde ters köşe yapmaktadır. Her ideolojiden, her görüşten faydalanmaktadır sloganlarında ve söylemlerinde. Bu özelliklerinden dolayı bir çok haber programına, gazete ve dergilere haber olmuştur.

Gruba ait bir diğer özellik ise ses rekoruna sahip olmalarıdır. 2007 tarihinde UEFA Şampiyonlar ligi maçında 132 desibel ses çıkararak dünya rekoruna ulaşmış olmalarına rağmen kayıtlara geçememiştir Guinness hakem heyetinden kimsenin olmaması nedeniyle. Fakat b u başarı Eursport ve UEFA’nın internet sitesinde haber olarak yerini almıştır. 2016 yılında Bursaspor ile oynanan maçta bu sefer rekoru 135 desibele çıkarmayı başaran bir gruptur Çarşı grubu.

Çarşı grubu 1995-97 yıllarında kendilerine ait olan Forza Beşiktaş dergisini çıkarmıştır. Bir spor kulübünün taraftarları tarafından bağımsız olarak çıkarılan ilk dergi olma özelliğine sahiptir.

Grup Beşiktaş’ın taraftar topluluğu olma özelliğinin dışında güncel olaylara göstermiş olduğu tepkilerle de önem kazanmaktadır. Örneğin nükleer santrallere karşı olan tepkisini maçlarda açtıkları pankartlarla ifade etmişlerdir. Örneğin Barcelona’nın Kamerunlu siyahi futbolcusu SamuelEyo’ya çıktığı tüm maçlarda yapılan ırkçı tezahüratlara karşı Çarşı grubu cevap olarak “Çarşı ırkçılığa karşı-Hepimiz Eto’yuz” pankartlarıyla siyahi oyuncuya destek vererek spor da ırkçılığa karşı olduklarınıifade etmişlerdir. Bu tarz örnekleri Çarşı grubu için arttırmamız mümkündür.

Çarşı grubu sergilemiş olduğu tutumlarından dolayı bazı ödülleri almaya hak kazanmıştır. ABD spor taraftarları tarafından en iyi taraftar seçilmiştir. Bu başarıyı  2007 yılında oynanan Beşiktaş-Liverpol maçındaki şovuyla kazanmıştır. Van üşüyor sloganıyla depremzedelere destek verdiği için 2012 yılında da Türk Psikoloji Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından Empati ödülü verilmiştir.

Kendilerine ait web sayfası da bulunan grubun oldukça eğlenceli olduğu söylenebilir. Web sayfasına girerek grup hakkında daha detaylı bilgiye de sahip olabilirsiniz.

Beşiktaş Jimnastik spor Kulübü duruşu, tavrı, sergilediği futboluyla pek çok kişiye hitap eden, futbolun yanı sıra jimnastik dallarını da sevdiren bir kulüp olma özelliğine sahiptir. Taraftarları “kara kartallar” olarak nitelendirilen kulübün genç hatta çocuk taraftarları için de “yavru kartal” sloganı kullanılmaktadır. Birbirlerine bağlı bir topluluk olarak nitelendirilen Beşiktaş gönüllüleri için taraftar kelimesi hafif kalmaktadır. Beşiktaş’a gerçekten gönül veren, Beşiktaş sevgisiyle dolup taşan bir taraftar topluluğuna sahip olan kulüp bunun kıymetini de bilmektedir.

Türkiye futbol tarihinde ayrı bir yeri olan Beşiktaş’ın Türkiye ve Dünya futbol tarihindeki başarıları hakkında detaylı bilgi almak için kendi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de dört büyük takımların içinde ilk sıralarda yer alan Beşiktaş geçmişten getirdiği başarılarına günden güne yenilerini de katarak yoluna emin adımlarla devam eden bir spor kulübüdür.