Beşiktaş Spor Klübü Yakın Tarihi

BJK yani Beşiktaş Jimnastik Kulübü. Tarihinde futbol temelli kurulmayan bir kulüptür Beşiktaş spor kulübü. 1902 yıllarında bir grup genç Serencebey Mahallesi’nde Medine Muhafızı olan Osman beyin konağının bahçesinde toplanarak beden hareketleri yapmaktaydılar. 2. Abdülhamit’in adamları tarafından duyulan bu olay sonucu gençler gözaltına alınmış, futbol oynamadıkları ve saray çevresine yakınlıkları nedeniyle serbest bırakılmışlar hatta daha sonrasında teşvik edilmişlerdir. Böylelikle 1093 yılında Bereket Jimnastik kulübü kurulmuştur. 1909 yılında kulübün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirilmiştir. 26 Ocak 1911 tarihinde tescil edilen spor kulübü tarihe ilk tescilli spor kulübü olarak adını yazdırmıştır.

Bu unvan sayesinde armasında Türk bayrağı taşıma hakkına sahip tek Türk futbol takımı özelliğine de sahiptir.

İnönü Stadyumu

19 Mayıs 1947 yılında 2. Cumhurbaşkanı İnönü döneminde açılan stadyumun ilk maçı 1947 tarihinde Beşiktaş ve İsveç arasında oynanmıştır. Bu maçta ilk golü atan isim Beşiktaş’ın efsane başkanı olan Süleyman Seba atmıştır. İstanbul boğazı kıyısında diğer takımların bile beğenisini kazanan eşsiz bir hasaya sahip olan İnönü stadyumu 1947-2013 yılları arasında Beşiktaş’a ev sahipliği yapmıştır. 2004 yılında yenilenen stadın kapasitesi arttırılarak 32,086’ya ulaşmıştır. 2013 yılında yeni stat çalışmalarının start almasıyla efsane stat yıkılmıştır.

Vodafone Arena

İnönü stadyumunun yıkılmasıyla aynı arazide başlayan çalışmalar 2016 yılında sona ermiş ve 10 Nisan 2016 yılında bir çok liderin ve kulüp başkanı ve üye isimlerinin katılımıyla resmen açılmıştır. 43.500 izleyici kapasitesine sahip stadın diğer adı İnönü Spor Kompleksi Vodafone Arena’dır. Açılış sonrası yapılan ilk maç Beşiktaş ve Bursaspor arasında yapılmıştır. Maçta ilk gol Beşiktaşlı futbolcu Marino Gomez’de gelmiş ve maş 3-2 Beşiktaş’ın galibiyetiyle sona ermiştir.

Beşiktaş Spor Kulübünün Başkanları

Beşiktaş’ın hem kurucusu hem de ilk başkanı olan Mehmet Şamil Şhaplı 1957 İstanbul doğumlu Mehmet bey diplomat ve gazetecilik kimliğinin yanı sıra sporcu kimliğiyle de hafızalara yer etmiş bir isimdir.1903-1908

Mehmet beyde sonra sırasıyla başkanlık yapmış isimler şunlardır; 1908-1911 sezonu Şükrü Paşa, 1911-1918 yıllarında Fuat Paşa,1918-1923 yıllarında Fuat Balkan, 1923-24 sezonu Salih bey, 1924-26 Ahmet FetgeriAşeni, Fuat Balkan 1926-28 sezonunda başkanlık yapan isimlerdir. 1957 yılında profesyonel lige kadar olan kısımda listede daha pek çok isim yer almaktadır.

1957’de günümüze kadar gelen başkanlar listemizin başında Enver Kaya gelmektedir. 1959-1960 ve 1970 yılında Nuri Togay, 1960-63 sezonunda; 1964-66 sezonunda; 1967-68 sezonunda olmak üzere 3 kere göreve gelen isimdir Hakkı Yeten, 1963-64 yılında Selahattin Akel,1966-67’de Hasan Salman, 1968-69 yıllarında Talat Asal, 1969-70 sezonunda Rüştü Erkuş, 1970-71 yıllarında Agasi Şen, 1971-72 yılında Himmet Ünlü, 1972-73 yılında Şekip Okçuoğlu,1973-77 yılları ve 1981-84 yılları arasında Mehmet Üstünkaya 2 defa başkanlık görevini üstlenmiştir.  1977-79 ve 1979-80 yıllarında Gazi Akınal başkanlık görevini yerine getirmiştir.

Beşiktaş’ın en sevilen başkanlarından olan Süleyman Seba 1984-2000 yıllarında bu görevi başarıyla yerine getirmiştir. 1924 yılında dünyaya gelen Süleyman Seba, kariyerine futbolculukta devam etmiş başarılı bir futbolcu sonrasında yönetime geçerek aynı başarısını burada devam etmiş başarılı bir liderdir. Beşiktaş’ta 16 yıl başkanlık ettiği süre boyunca Beşiktaş’ın kazanmış olduğu başarılar şunlardır; 5 Süper Lig Kupası, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası, 6 Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası. Bunların dışında şampiyon olamadığı dönemlerde bile oynamış olduğu futbolla göz dolduran Beşiktaş en başarılı takımlar arasında ilk ikiye sürekli girmiştir. Beşiktaş camiası tarafından çok sevilen Süleyman Seba hastalığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede 2014yılında veaftetmiştir. Bu haber tüm Beşiktaş ve spor camiasınız derinden üzmüştür. 2000 yılında Akaretler ve Maçka semtleri arasında uzanan Spor Caddesinin adı vermiş olduğu hizmet, başarıları dolayısıyla başkanlığı bıraktığı dönemde Süleyman Seba caddesi olarak değiştirilmiş.

Süleyman Seba’dan sonra başkanlık koltuğuna Serdar Bilgili geçmiştir. 2000-2004 yılları arasında Beşiktaş için hizmet vermiştir. Yapılan seçimle rekor oy oranına sahip olarak gelen Serdar Bilgili 2003-2004 sezonunda Beşiktaş’ın olumsuz giden tablosundan sorumlu tutulmuştur. Yaşanan bu olumsuz tablo ve taraftarlardan gelen tepkiler sonucu görevinden istifa etmek durumunda kalmıştır.

2004-2012 yılları arasında Beşiktaş’ın başkanlığına Yıldırım Demirören gelmiştir. 2012 tarihinden itibaren getirildiği Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yerine getirmektedir.

Yıldırım Demirören’den sonra 2012 yılında başkanlığa getirilen ve hala görevde olan Fikret Orman’dır. 2013 yılında İnönü stadyumunun yıkıl işlemi Orman’ın başkanlığında başlanmış ve yine onun başkanlığında yeni stadyum açılışı gerçekleşmiştir.

Beşiktaş’ın Efsane Futbolcuları

Beşiktaş denildiği zaman akla şu üçleme gelmektedir Metin-Ali-Feyyaz. Metin Tekin 18 yaşında Beşiktaş’a dahil olan genç oyuncu 341 lig maçında 78 gol atmış önemli bir futbolcudur. Ali Gültekin; 292 lig maçında tam olarak 91 güle imza atmış başarılı bir forvet oyuncusudur. Feyyaz Uçar; Beşiktaş’ta oynadığı 16 sezonda 320 maçta attığı 170 golle oldukça başarılı bir kariyere sahip efsane futbolculardan biridir. Derbilerde attığı gollerle ismini duyuran Feyyaz Uçar Beşiktaş’ta yetişen en büyük golcüler arasında ismini geçirmiştir.

Yabancı oyunculardan ilk akıllara gelen Daniel Amokachi’dir. 1996 yılında Beşiktaşa transfer olan Amokachi sürati ve tekniği ile isim yapmış bir futbolcudur.

Bir diğer efsane yabancı futbolcu Pascal Nouma’dır. Sicilinde en agresif futbolcu olma işlenmiş olmasına rağmen Beşiktaş taraftarı tarafından en çok sevilen futbolcu olma özelliğine sahiptir. Futbol hayatını 2003 yılında Fenerbahçe ile yapılan maçta attığı gol sonrası yaptığı hareketle bütün şimşekleri üstüne çekmiştir. Hakkında çıkan haberler ve tepkilerin artması sonucu Beşiktaş yönetimi anlaşmasını fesh etmiştir. Aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından da cezalandırılmıştır. Agresif tavırları dışında sempatik oluşu taraftarların gönlünde yer almasının en büyük nedenidir. Adına özel olarak slogan yapılmış bir futbolcudur.

Beşiktaş’ın unutulmayan futbolcuları arasında efendiliği ve düzgün kişiliği ile öne çıkan Ertuğrul Sağlam yer almaktadır.

Beşiktaşlı futbolcularını sayarken Sergen Yalçın’dan bahsetmemek tabi ki olmaz. Sergen Yalçın Türkiye’de bir ilke imza atarak dört büyük takımda da forma giyen ilk Türk futbolcu olmuştur. Beşiktaş’ın alt yapısında futbola başlamıştır. Başarılarına gölge düşüren kumar ve at yarışı merakı üzerinde ki ilgiyi zaman zaman azalmıştır. Oldukça uzun ve başarılı biraz da karışık bir futbol hayatı olan Sergen Yalçın günümüzde futbol yorumculuğu yapmaktadır.

İlhan Mansız. Beşiktaşlı efsane futbolcular arasında yer alan isimdir. Günümüze milli buz patencisi olarak spor hayatına devam etmektedir. Beşiktaş’a gelişi olaylı olan bir futbolcudur. İlk olarak Gallatasaray’la anlaşma yapmış olmasına rağmen Beşiktaş’tan gelen teklif daha çok beğenen İlhan Mansız Beşiktaş’la anlaşarak iki kulüp arasında biraz gerginliğe neden olmuştur. Sonra yapılan anlaşma üzerine Galatasaray’daki anlaşması fes edilmiş ve Beşiktaşlı olmuştur.

Nihat Kahveci, Şifo Mehmet lakaplı Mehmet Öztekin Beşiktaş adı geçtiğinde anılması gereken futbolcular arasında yer almaktadırlar. Beşiktaş’ta maçlar boyunca 90 dakika boyunca maçta kalmayı başaran isimdir Nihat Kahveci. Şifo Mehmet ise ailemizden biri olarak ifade edilen, efendiliği ile ün yapmış başarılı futbol kariyeriyle herkese örnek olmuş efsane futbolcudur. 1988 yılında transfer olmuştur Beşiktaş’a ve kariyerine gönül verdiği bu takımda son vermiştir. 387 maçta 130 gol atarak Türkiye Birinci Liginde en çok gol atan orta saha futbolcusu ünvanını kazanmasında vesile olmuştur.

 

Çarşı Grubu

Beşiktaş denildiğinde akla ilk gelen Çarşı Grubu’dur. Sloganları ise “Çarşı her şeye karşı”dır. 1982 yılında kurulmuş olan bu taraftar grubu sıkı bir Beşiktaş takipçisidir. Kapalı tribünde izlenen maçların amigosu ise AlenMarkaryan’dır. Oldukça karışık bir topluluktur Çarşı Grubu. Belli bir kesime belli bir topluluğa ya da meslek grubuna hitap etmez. Her görüşten, her kesimden, her meslekten ve ırktan insanlar bu8lunmaktadır. toplanma amaçları hep Beşiktaş’tır gerisi boştur. Maçlarda açtıkları pankartlar, attıkları sloganlarla ün yapmışlarıdır. Yaş ortalamasının genç olması sloganların mizahi içerikli olmasına ve grubun hazır cevap olasındaki alt neden olarak gösterilebilir. Maçlar esnasında politik söylemleriyle de dikkat çeken grup oldukça renkli içeriği sayesinde genelde ters köşe yapmaktadır. Her ideolojiden, her görüşten faydalanmaktadır sloganlarında ve söylemlerinde. Bu özelliklerinden dolayı bir çok haber programına, gazete ve dergilere haber olmuştur.

Gruba ait bir diğer özellik ise ses rekoruna sahip olmalarıdır. 2007 tarihinde UEFA Şampiyonlar ligi maçında 132 desibel ses çıkararak dünya rekoruna ulaşmış olmalarına rağmen kayıtlara geçememiştir Guinness hakem heyetinden kimsenin olmaması nedeniyle. Fakat b u başarı Eursport ve UEFA’nın internet sitesinde haber olarak yerini almıştır. 2016 yılında Bursaspor ile oynanan maçta bu sefer rekoru 135 desibele çıkarmayı başaran bir gruptur Çarşı grubu.

Çarşı grubu 1995-97 yıllarında kendilerine ait olan Forza Beşiktaş dergisini çıkarmıştır. Bir spor kulübünün taraftarları tarafından bağımsız olarak çıkarılan ilk dergi olma özelliğine sahiptir.

Grup Beşiktaş’ın taraftar topluluğu olma özelliğinin dışında güncel olaylara göstermiş olduğu tepkilerle de önem kazanmaktadır. Örneğin nükleer santrallere karşı olan tepkisini maçlarda açtıkları pankartlarla ifade etmişlerdir. Örneğin Barcelona’nın Kamerunlu siyahi futbolcusu SamuelEyo’ya çıktığı tüm maçlarda yapılan ırkçı tezahüratlara karşı Çarşı grubu cevap olarak “Çarşı ırkçılığa karşı-Hepimiz Eto’yuz” pankartlarıyla siyahi oyuncuya destek vererek spor da ırkçılığa karşı olduklarınıifade etmişlerdir. Bu tarz örnekleri Çarşı grubu için arttırmamız mümkündür.

Çarşı grubu sergilemiş olduğu tutumlarından dolayı bazı ödülleri almaya hak kazanmıştır. ABD spor taraftarları tarafından en iyi taraftar seçilmiştir. Bu başarıyı  2007 yılında oynanan Beşiktaş-Liverpol maçındaki şovuyla kazanmıştır. Van üşüyor sloganıyla depremzedelere destek verdiği için 2012 yılında da Türk Psikoloji Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından Empati ödülü verilmiştir.

Kendilerine ait web sayfası da bulunan grubun oldukça eğlenceli olduğu söylenebilir. Web sayfasına girerek grup hakkında daha detaylı bilgiye de sahip olabilirsiniz.

Beşiktaş Jimnastik spor Kulübü duruşu, tavrı, sergilediği futboluyla pek çok kişiye hitap eden, futbolun yanı sıra jimnastik dallarını da sevdiren bir kulüp olma özelliğine sahiptir. Taraftarları “kara kartallar” olarak nitelendirilen kulübün genç hatta çocuk taraftarları için de “yavru kartal” sloganı kullanılmaktadır. Birbirlerine bağlı bir topluluk olarak nitelendirilen Beşiktaş gönüllüleri için taraftar kelimesi hafif kalmaktadır. Beşiktaş’a gerçekten gönül veren, Beşiktaş sevgisiyle dolup taşan bir taraftar topluluğuna sahip olan kulüp bunun kıymetini de bilmektedir.

Türkiye futbol tarihinde ayrı bir yeri olan Beşiktaş’ın Türkiye ve Dünya futbol tarihindeki başarıları hakkında detaylı bilgi almak için kendi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de dört büyük takımların içinde ilk sıralarda yer alan Beşiktaş geçmişten getirdiği başarılarına günden güne yenilerini de katarak yoluna emin adımlarla devam eden bir spor kulübüdür.